2016/03/20

Recenzja fotoksiążki firmy Saal DigitalOstatnio miałam przyjemność nawiązać współpracę z firmą Saal Digital, która polegała na zaprojektowaniu i zamówieniu u nich fotoksiążki, a następnie napisanie recenzji o owym produkcie. W poniższym poście będziecie mogli przeczytać, co sądzę o ich fotoksiążce, biorąc pod uwagę etap projektowania, realizację, a także subiektywną ocenę otrzymanego produktu. Zapraszam do lektury! :)

PROJEKTOWANIE


Firma Saal Digital oferuje aplikację Saal Design dla systemu Windows oraz Mac w celu zaprojektowania swojej fotoksiążki. Z pewnością jest to pewne ułatwienie, ponieważ można za jej pomocą skorzystać z wielu szablonów i wzorów podczas projektowania swojego produktu. Dużym plusem jest możliwość dopasowania wszelkich elementów do własnych potrzeb (wielkość zdjęcia na stronie, wygląd napisów, rozmieszczenie okienek, itp.). W moim przypadku, chciałam przetestować niektóre układy, aby móc sprawdzić, czy np. płaskie łączenie stron jest rzeczywiście płaskie i nie widać zbędnego zagięcia na środku. :) Ten etap jest niezwykle czasochłonny i wymagający. Nie dość, że należy zdecydować się, które ujęcia mają znaleźć się w fotoksiążce, to jeszcze należy skomponować odpowiednio strony, aby całość się dopełniała. Warto również pamiętać, aby nie przesadzać z różnorodnością szablonów i dodatków, ponieważ mogą one popsuć ogólnie wrażenie, poprzez wprowadzenie niepotrzebnego bałaganu. 

Saal Digital oferuje różnego rodzaju wymiary fotoksiążek oraz okładek - ecoskóra (w różnych kolorach) oraz matowa lub błyszcząca. Plusem jest możliwość jej spersonalizowania. Firma oferuje możliwość skomponowania indywidualnej ilości stron, w zależności od własnych potrzeb (w przypadku najpopularniejszych produktów: minimalna ilość to 26, a następnie można dodawać po 2 strony, aż do 120 - nie pytałam, czy można jeszcze więcej^^). Istnieje również opcja wyboru powierzchni wewnętrznej stron (matowa lub błyszcząca) oraz ewentualnego owatowania okładki (dodatkowa 3 mm gąbka w środku okładki). Zapewne sami widzicie, że jest z czego wybierać i nad czym się zastanawiać ;)


REALIZACJA


Muszę przyznać, że czas produkcji oraz czas dostarczenia przesyłki mile mnie zaskoczył. Fotoksiążkę zamówiłam w czwartek późnym wieczorem, a we wtorek została nadana jako przesyłka międzynarodowa do dostarczenia (produkcja odbywa się w Niemczech). Praktycznie tydzień po przesłaniu projektu do realizacji, podpisywałam potwierdzenie odbioru u kuriera. Naprawdę szybka i fachowa obsługa. Paczka była starannie zapakowana, z dodatkową folią bąbelkową, dzięki czemu produkt dojechał do mnie w bardzo dobrym stanie. 
Plusem jest również to, że przez cały czas mogłam obserwować status zamówienia, który był na bieżąco aktualizowany na stronie internetowej Saal Digital. Zatem dokładnie wiedziałam, kiedy zakończono produkcję, gdzie moja paczuszka się znajduje i ile jej jeszcze zostało drogi do mojego mieszkania.OCENA OTRZYMANEJ FOTOKSIĄŻKI


Zamysł: Zaprojektowana przeze mnie fotoksiążka ma stanowić portfolio fotograficzne, które będę mogła zabierać ze sobą na spotkania z potencjalnymi klientami. Dzięki temu w bardziej namacalny i elegancki sposób, będą oni mogli zapoznać się z moimi pracami i realizacjami, które do tej pory wykonałam. Zależało mi przede wszystkim na produkcie o bardzo wysokiej jakości, który przyciągnie uwagę swoim wyglądem i estetyką wykonania. 

Szczegóły techniczne: W przypadku zamówionej przeze mnie fotoksiążki, zdecydowałam się na formę kwadratową (wymiary 19x19cm), o ilości stron 26. Dużo czasu zajęło mi podjęcie decyzji, dotyczącej koloru okładki z ecoskóry, ale po licznych konsultacjach zdecydowałam się na kolor tytanowy (ach, być kobietą!). Wybrałam matową powierzchnię stron wewnętrznych i nie skorzystałam z owatowania okładki. 

Wrażenia: Muszę przyznać, że w moje ręce trafiła naprawdę bardzo dobrze wykonana fotoksiążka. Obawiałam się jej niewielkich wymiarów i tego, jak będą wyglądać przez to zdjęcia, ale zupełnie niepotrzebnie. Jest poręcznym portfolio o eleganckim wyrazie. Spersonalizowana okładka nadaje jej indywidualnego charakteru, a ja niezwykle się cieszę, że mogłam również umieścić napis na grzebiecie. Jedyne czego mi zabrakło (a może nie znalazłam takiej funkcji), to wgranie własnych fontów, aby jeszcze lepiej oddać swój styl. 

Wewnętrzne strony fotoksiążki są naświetlane na prawdziwym papierze fotograficznym, co pozwala na odwzorowanie znakomitych kolorów. Osobiście, jako fotograf, bardzo sobie cenię taki sposób realizacji fotoksiążki. W moim odczuciu, jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż opcja drukowania zdjęć na stronach. Być może dlatego skłaniałabym się do zmiany nazwy z fotoksiążka na fotoalbum... :) 

W przypadku mojego portfolio jestem zadowolona z jakości wykonania poszczególnych stron (są stabilne - sądzę, że wiele wytrzymają, a gdyby było inaczej, to dam Wam znać). Zastanawiałam się również, jak ostatecznie będą wyglądać fotografie przechodzące przez dwie strony. Czy rzeczywiście uzyskam całkowicie płaskie strony, dzięki czemu nie stracę istotnych elementów w miejscu zgięcia? I wiecie co? Są płaskie! Nie ma zbędnych zagięć i poczucia, że nie widać całego zdjęcia - uff! Zapewne potrzebują jeszcze kilku otworzeń, aby strony się same nie przewracały, ale to jest to, czego się pragnie, chcąc przedstawić panoramiczne ujęcia. Jak dla mnie - klasa!

Jako minus mogę potraktować to, że dwie strony były lekko przybrudzone. Nie wiem do końca, czego mogła to być wina, ale na szczęście wilgotna ściereczka zaradziła tej niedogodności. Byłoby mi trochę przykro, gdyby okazało się, że jest to poważniejszy problem, bo z pewnością brudne strony w portfolio nie świadczą dobrze o autorze. 

Poniżej znajdziecie zdjęcia przedstawiające zaprojektowaną i zamówioną przeze mnie fotoksiążkę. Możecie zwrócić uwagę na okładkę i jej personalizację, grubość poszczególnych stron, żywe i trwałe kolory, zastosowane rodzaje układów oraz wygląd panoram i ujęć przechodzących przez zgięcia. Miło, że Saal Digital rezygnuje z umieszczania swojego logo na rzecz małego kodu QR w dolnym narożniku ostatniej strony.
PODSUMOWANIE


Uważam, że jeżeli komuś zależy na dobrej jakości fotoksiążce, którą może w pełni zaprojektować według własnych potrzeb i upodobań, to z pewnością może skorzystać z usług Saal Digital. Jest to produkt, który wygląda profesjonalnie, a jednocześnie może stanowić pamiątkę na długi okres czasu (firma daje gwarancję na 75 lat trwałości kolorów). Ceny oferowanych przez nich produktów może nie należą do najniższych, ale idzie za tym kompetentne wykonanie, świetna jakość zdjęć, dzięki naświetlaniu ich na papierze fotograficznym oraz szeroki wachlarz możliwych usług.

PLUSY:
 1. Bardzo wysoka jakość wykonania.
 2. Funkcjonalna aplikacja do projektowania fotoksiążki.
 3. Różnorodność szablonów i układów.
 4. Szeroki wybór elementów składowych (format, rodzaj okładki, możliwość owatowania, rodzaj stron, itp.).
 5. Możliwość spersonalizowania okładki.
 6. Dobrze wyglądające fotografie na łączeniu stron.
 7. Szybki czas realizacji i dostawy.

MINUSY:
 1. Brak możliwości wgrania własnych fontów (lub mało widoczna opcja - ja jej nie znalazłam).
 2. Dość wysokie ceny.
 3. Możliwość płatności tylko przez system PayPal.
 4. Przybrudzone strony fotoksiążki.
 5. Wysoka minimalna ilość stron.

2 komentarze: